Tolga YILDIZ

1985 yılında İzmir’de doğdum. Aslen Elbistanlıyım. 13 yaşındayken yerel gazetelerde haftalık yazılar yazmaya başladım. Bazı “ilkel” yaratımlarım, daha çok Anadolu’da yankısını bulmuş birkaç muhalif/alternatif dergide basılıp, birtakım iyi niyetli, sanatsever okuyucunun eline geçti. Canım sıkıldıkça isim değiştirdim. Amatör tiyatrolarda oyunculuk yaptım.

2003 yılında Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi Türkçe-Matematik bölümünden mezun oldum. 2005 yılında Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nden ayrılıp, İstanbul Üniversitesi’nde Sosyoloji, Psikoloji ve Felsefe-Mantık okumaya başladım. 2009 yılında Sosyoloji lisans derecemi ve Psikoloji yan-dal programı sertifikamı aldım. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Psikoloji Anabilim Dalı’nda gelişim psikolojisi yüksek lisans programına başladım.

Edebiyata, ortaokul yıllarında, önce öyküyle girdim; sonra, lisede şiirle devam ettim. Ne kadar diretirsem direteyim, baktım şiirle uyuşamıyorum, tekrar düzyazıya döndüm. Senaryo, deneme, şarkı sözü ve öyküler yazıyorum. iHTfilm sanat grubuyla birlikte; 2006’da Nidya adlı kısa film senaryomu, 2007’de Anlamak üçlemesinin ilk filmi olan Tiksinmek’i ve 2008 yılında üçlemenin ikinci filmi olan Acımak’ı -tam bağımsız ve basit teknik olanaklarla- filme çektim.