SERKAN IŞIN

İki Şehir Arası Gece ve Şeyler, Serkan IŞIN, İnkılap Yayınları, 2000

Mizan yazarları dergiyi çıkaramasalar da, kitap çıkarmaya başladılar. Hem Serkan Işın, hem de Mehmet Batur geçen yıl İnkılap'ın Roman-Şiir-Öykü yarışmasında Roman ve Şiir dallarında ödül almışlardı. Bu ödüllü dosyalar en sonunda basıldı. Serkan Işın'ın 'İki Şehir Arası Gece Ve Şeyler" ve Mehmet Batur'un "Adamım Davku" kitapları okuyucu ile buluştu.

Genç şair Serkan Işın'ın kitabı iki bölümden oluşuyor. Birince bölümde şair "Metropol Öncesi" başlığı altında 1992-1996 arasında yazdığı şiirleri toplamış. Şairin o sıralar 16 yaşlarında olduğu düşünülürse, bu şiirleri yayınlamanın aslında ne kadar zor bir karar olduğu da akla gelebilir. Bölümdeki şiirler ise şairin fazlaca öykündüğü Oktay Rifat'ın etkisi altında yazılmış, ama yine de Serkan Işın'ın Metropol Öncesinde kendine ait bir söyleyiş bulduğunu da söylenebilir. Özellikle açılış şiiri olan İzmarit Kullanma Kılavuzu'nun bu anlamda dikkate değer olduğu gözden kaçmayacaktır.

2. bölüm ise "Metropol'den Sonra" ismini taşıyor. Bölüm şairin 1996-1999 yılları arasında yazdığı ve büyük bir çoğunluğunu dergilerden bildiğimiz şiirlerinden mürekkep. Burada Oktay Rifat'tan tamamen uzaklaşmış şair, belki de bölüm başlıkları ile verilmek istenen mesaj MS bölümünde oldukça belirgin. Açılış şiiri İsa Gelmeyecek, Serkan Işın'ın ve Mehmet Batur'un çıkardığı Mizan dergisinin ana ekseninde yer alan Doğu-Batı meselesinin ileriki sayfalarında deşileceğini haber veriyor bizlere. İsa Gelmeyecek şiiri bir nihilzmin örneği değil bana göre, İsa gelmeyecek sadece bir bilgi ve uyarma gibi. Yani İsa Gelmeyecek ve biz işimize bakmak zorundayız. Serkan Işın'ın İsa, Çarmıh gibi imgelerle çok fazla içli dışlı olduğunu da görmek mümkün.

Ama özellikle "Gece Ve Şeyler'e Ek:İsa" isimli şiir gerçekten vurucu bir sonla kapanıyor. Kitap genç bir şairin şiir yazma dizgesini incelemek için de gerçekten ilginç bir kitap. Bir de kitaba adını veren Gece Ve Şeyler'i de unutmamak gerek. Bu uzun şiir şehrin gece içindeki belirsiz, şekilsiz ve neredeyse nesne halini anlatıyor. Şairin ilk kitabı olan Metropol Aşkları'ndan sonra, daha ustaca kurulmuş şiirlerden oluşmuş, ödüllü bir kitap ile karşımıza çıkıyor.