Onur CAYMAZ

1977 yağmurlu bir ekim. İstanbul, Nişantaşı. Dünyaya her gelen çocuk gibi ağlayarak başladı yaşama. Kurtuluşta doğup büyüdü. Büyümenin kocaman adamların küçücük hesapları olduğunu anlayıp hep bu yaşta kalmaya karar verdi. ilkokula başlayana dek annesinin yatağında küçük mekanik adamlarla macera filmleri çevirdi. ilk ve ortaokulu Nilüfer Hatun İlköğretim okulunda tamamladı. O zamanın ajan ve casusluk dizilerinin etkisinde kalarak, iyi elektronik bilen, mükemmel bilgisayar kullanan bir ajan olmak üzere Maçka Teknik Lisesi Elektronik bölümüne girdi ve fakat dört yıllık bu okuldan üçüncü yılda Meslek lisesi mezunu olarak ve acelesi varmış gibi üniversiteyi kazanarak hemencecik ayrıldı, sınıf başkanlığı yardımcılığını da böylece bıraktı. Aktif politika ile son ilişkisi budur. Politika ile ilgili tek düşüncesi var o da bir dize: "savaşları ülkeler ilan eder, insanlar yapar" ayrıca o aralar yazdığı şarkı sözleri bazı ülke geneli önemli yarışmalarda azımsanmayacak başarılar kazandı ve yine Paldır Kültür adlı ülkemizin en kalabalık ilk amatör tiyatrosuyla bir pop opera oynadı ki bir amatör tiyatro için bu da ilkti. Ortaokuldan itibaren 7 yıl tiyatro yaptı. Lise yıllarında şiirle tanıştı. Birbirlerini çok sevdiler. Hala görüşüyorlar hem de sürekli. Attila İlhan'ın evi oturduğu yere yakındı dersten kaçıp onun yoluna çıkardı lisede. Arkadaşları Attila İlhan'ı hep dedesi sandılar.

Yıl 94. Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik Ana Bilim Dalı. Bu dönemde öykü de yazmaya başladı. Şiirleri bazı okul dergilerinde göründü önce. Daha sonra da Şiir Oku dergisinde. Kadıköy yakasında çıkan Başka adlı dergide de bazı şiirleriyle göründü. 99 gençlik kitabevi öykü ödülü birinciliğini Hayalperistanbul adlı novella türündeki öyküsü kazandı. Bir asırdan fazla süren çağımız ve geçmiş aşkları bununla birlikte eskiye özlemi, yeniyi, hayalperestliği, istanbulu, tiyatroyu,öğretmenliği ve çağın getirdiği kirliliği sorguladı bu öyküde. Kısa öyküleri var. Elim sende, Terzi ve Kupakızı, Bir Siyah Yolculuk bunlardan bir kaçı. Ayrıca halen yazmakta olduğu Karamela dram, Balıkçı ve Denizkızı adlı öyküleri sürüyor. Sabah Sabah Romans ve Flu çağı adlı iki şiir dosyası var.

Cinayet şiirleri antolojisi adını taşıyan 79'un son bir haftasıyla 80 eylülünü konu alan bir roman çalışması sürüyor. 98 de Üniversite onu bitiremeden o onu bitirdi. Bir sene özel bir okulda öğretmenlik yaptı. Her yazar hayatında çok özel bir kişi için yazar diyor. Haydar Ergülen'in İdil'i gibi artık onun da her zaman adına yazacağı tek bir kişi var: Nurgül... Şu an özel bir şirkette bilgisayar programcısı olarak çalışıyor. Ajan olamadı...